کهن الگوها

اضطراب

اضطراب
اضطراب

محمد خرسندی

اضطراب یکی از مهم ترین اختلالات روانی است و عامل اصلی در اغلب بیماری های روان پزشکی است. علت های مختلفی برای این اختلال ذکر شده است اما از منظر روان شناسی تحلیلی کارل گوستاو یونگ در ابعاد کهن الگویی قابل بررسی است.

علت این اختلال از دیدگاه روان تحلیلی شکاف بین نیازهای کهن الگویی و پاسخ گویی محیطی به آن نیازها است . یعنی هر چه شکاف بین نیاز فرد با پاسخی که از محیط خود دریافت می کند بیشتر باشد باعث ایجاد آن می شود.

اختلال روانی هنگامی رخ می دهد که محیط پیرامون ، چه به شکل کامل و چه نسبی ، در تامین نیازهای اولیه ی کهن الگویی فرد در حال رشد نا توان باشد امکان ایجاد اختلال روانی بیشتر می شود(استیونز 1933 ، ترجمه مرجان مهدی پور).

هدف زندگی

هدف زندگی به تحقق رسیدن برنامه کهن الگویی به بهترین شکل است.تفرد در واقع تحقق این برنامه به خودآگاه ترین شکل ممکن است. بطور کلی در فرایند خودشناسی از زاویه روانشناسی تحلیلی شناخت کهن الگوها و به تغادل رساندن آن در روان بزرگترین وظیفه فردی ماست.

کهن الگوها رکن های بسیار مهم و ضروری در نحوه زندگی هر فرد می باشد. در حقیقت روان سالم و همچنین اعصاب نرمال باعث زندگی بهتر فرد می شود، همچنین باعث می شود تا فرد در انجام سایر فعالیت ها و کار ها دقت نظر بالایی داشته باشد و آن ها را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

پس استرس به بیان ساده ، بیماری ذهنی خطرناکی است که منجر به بروز ترس و نگرانی در فرد می شود و از بین نمی رود و می تواند به مرور زمان شدت بگیرد. توجه به نیازهای کهن الگویی می تواند باعث کاهش استرس در فرد شود.  در واقع اختلال استرس موردی است که  اگر ادامه پیدا کند می تواند اثرات منفی و مخربی را بر کیفیت زندگی بر چای بگذارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *