کهن الگوها

درمان کهن الگویی

درمان کهن الگویی

جیمز هیلمن، روان‌شناس و متخصص در زمینه روان‌درمانی، به مفهوم “کهن‌الگو” در روان‌شناسی به عنوان الگوهای ذهنی و رفتاری که از طریق تجربیات گذشته شکل گرفته‌اند، پرداخته است.

او باور دارد که کهن‌الگوها نقش بسیار مهمی در روانشناسی و رفتار انسان‌ها ایفا می‌کنند و می‌توانند در فهم بهتر و درمان مشکلات روانی کمک کنند.

به طور کلی، هیلمن معتقد است که کهن‌الگوها شامل باورها، احساسات، و روش‌های رفتاری است که به صورت ناخودآگاه در ذهن فرد شکل گرفته‌اند و به شکل قابل مشاهده‌ای در رفتار و واکنش‌های او نمایان می‌شوند.
تجربیات گذشته
این کهن‌الگوها می‌توانند به دلیل تجربیات گذشته، اعتقادات فرد، و تجربیات کودکی شکل گرفته باشند.
به عنوان مثال، یک فرد ممکن است از طریق تجربیات گذشته خود الگوهایی مانند ترس از رد شدن، کمبود اعتماد به نفس، یا محدودیت‌های خود را شکل دهد. این کهن‌الگوها ممکن است در زمینه‌های مختلف زندگی او مؤثر باشند و تأثیری بر رفتارهای او داشته باشند.
هیلمن به توجه به کهن‌الگوها در طول مشاوره و روان‌درمانی تأکید می‌کند، زیرا فهم این الگوها می‌تواند به شناخت بهتر خود و بهبود رفتارهای نامطلوب کمک کند.
او باور دارد که ایجاد آگاهی از کهن‌الگوها و تغییر آنها می‌تواند به بهبود روابط، افزایش اعتماد به نفس، و ارتقای کیفیت زندگی کمک کند.
کهن‌الگوها طرح­های روانشناختی برای نحوه­ هدایت تجربیات و هیجانات می­باشد که در قالب عقده­های روانی مختلف تجلی می­یابد (همفری، 2019).کهن‌الگوها ساکن اصلی ضمیر ناخودآگاه جمعی هستند که در یک نظام روانی درونی وجود دارد و سرشتی جمعی، جهانی و غیرشخصی دارد و در همه­ انسان­ها یکسان است.

زندگینامه و دانلود کتاب‌های کارل گوستاو یونگ

ناخوداگاه جمعی

این ناخودآگاه جمعی که به صورت فردی رشد نمی­کند، بلکه به ارث می­رسد، متشکل از شکل­های پیشین موجود، یعنی کهن‌الگوها است (یونگ، 1959). می­ توان گفت از آنجا که راهنمایان به راستی کهن‌الگوها هستند و در نتیجه به شکل انرژی، درون زندگی روانی و ناخودآگاه تمامی مردم در همه­ جا قرار گرفته­ اند، درون ما زندگی می­کنند، اما از آن مهم­تر ما در آن‌ها زندگی می­کنیم (پیرسون، 1991، ترجمه فرود، 1394).

پس کهن‌الگوها، شخصیت­ها و ساختارهای درونی است که در سمبل­ها، نقش­ها و الگوهای فرسنگ­های مختلف از قدیم شناسایی و مطرح شده­اند.

اگر احساس می­کنید از یک سو به چیزی علاقه دارید و از سوی دیگر به چیز دیگری فکر می­کنید، این دوگانگی به دلیل وجود دو کهن‌الگوی متفاوت در شما است.

کهن‌الگوی شما می­تواند مهم­ترین نیازها و خواسته­های زندگیتان را نشان دهد (پیرسون و کی­مار، 2007، ترجمه نیری، 1390).

درمان کهن الگویی

در همین حال یونگ آشکارا متقاعد شده بود که کهن‌الگوها به صورت ژنتیکی نقش بسته‌اند و از نسلی به نسل دیگر از طریق مسیرهای بیولوژیکی منتقل می­شوند (میلز، 2018).

پس می­توان گفت کهن‌الگوهایی که از دیده­های ژرف روان انسان سر بر می­آورند، درون­مایه نیستند، آن‌ها انرژی­های بنیادین و الگو هستند.

بنابراین زندگی هیچ معنایی ندارد، مگر اینکه فرد با ریشه­های کهن‌الگویی آن در ارتباط باشد (هالیس، 2021، ترجمه سعدی).

پس از آنجا که کهن‌الگوها پیش شرط وجودی عقده‌ها هستند، شناخت هسته‌های کهن‌الگویی عقده‌ها برای درمان آن‌ها لازم است.

کهن‌الگوها در درمان عقده‌ها اهمیت بسزایی دارند.

شناخت کهن الگوها

شناخت کهن‌الگوها برای شناخت درمان حایز اهمیت است.

قهرمان (فرد) باید تلاش کند تا جنبه‌های هر کهن‌الگو را فعال کند؛ زیرا برای ایجاد رویکرد متعالی زندگی مورد نیاز است (ویلانس، 2012)؛ چرا که کهن‌الگوها رفتار انسان را هدایت می‌کنند (میجر، 2021).

پس شناخت عقده‌ها به زن کمک می‌کند تا در هر مرحله از سفر قهرمانی کهن‌الگوهای مرتبط را برای درمان عقده‌هایش فرا بخواند (مید، 2018). مطالعات صورت گرفته توسط یونگ نشان می‌دهد کهن‌الگوهای زیاد و بی‌نهایتی در روان وجود دارند (یونگ،1963).

در واقع یونگ برای هر عقده، کهن‌الگویی در نظر گرفته است (استاین]، 1998، ترجمه بنی صدر 1393). کهن‌الگوها پیش شرط وجودی عقده‌ها هستند و در سفر قهرمانی، درک هسته کهن‌الگوها برای درمان عقده‌ها لازم است.

دکتر محمد خرسندی روانشناس یونگی

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *