عقده

عقده های روانی

عقده های روانی

 

کارل گوستاو یونگ چهره ی رازآلود تاریخ اندیشه ی مدرن است، بطوریکه در تحقیقات روانشناسی معاصر، روان درمانی یونگی موفق شده است به بخش جدایی ناپذیر از حوزه ی روان درمانی در سیستم های بهداشت روانی بسیاری از کشورهای جهان تبدیل شود(وامپولد و لمل،2015).

یونگ معتقد بود:ذهن انسان را می توان به خودآگاه و ناخودآگاه تقسیم کرد(جاکوبسون،2023).

در نتیجه این روانپزشک سوییسی ساختار شخصیت فرد را به سه بخش تقسیم می کند، ضمیر خودآگاه که بخش مهم آن مناست، و به همه اموری اطلاق می شود که به انها هشیار هستیم.

من به إحساس، تفکر، یادآوری و ادراک مشغول است و مسول مشاهده کارهای روزمره ای است که انجام می دهیم.

بخش دوم ضمیر ناخودآگاه شخصی ، منطقه ای از ذهن است که در کنار من قرار دارد و حاوی موضوعاتی است که زمانی هشیار بودند اما واپس رانده یا فراموش شده اند.

ناهشیار شخصی حاوی توده هایی از افکاری است که بار هیجانی  پیدا کرده اند. یونگ این توده ها را عقده می نامد.

بار هیجانی رفتار

مطالعات مکلود نشان می دهد عقده اولین لایه روان در ناخودآگاه شخصی است و اساساً همان نسخه فروید از ناخودآگاه است.

ناخودآگاه شخصی حاوی اطلاعات فراموش­شده موقتی و همچنین خاطرات سرکوب­شده است که در غالب بار هیجانی، من فرد را تحت تأثیر قرار می­دهد، یونگ ویژگی مهم ناخودآگاه شخصی را عقده ترسیم کرد.

عقده مجموعه­ای از افکار، هیجانات، نگرش­ها و خاطرات است که بر یک مفهوم واحد (مثلاً پول) متمرکز می­شود.

هرچه عناصر بیشتری به عقده متصل شود تأثیرات آن بر فرد بیشتر می­شود.

یونگ همچنین معتقد بود که ناخودآگاه شخصی بسیار نزدیک­تر از آنچه فروید پیشنهاد می­کرد به سطح است و بر این اساس درمان یونگ نیز کمتر به تجربیات سرکوب­شده دوران کودکی توجه می­کند (مکلود، 2024).

پس می­توان گفت مجموعه­ای از انرژی­های دارای بار عاطفی موجود در روان را عقده می­نامند. چه از این بارهای هیجانی آگاه باشید چه نباشید.

هنگامی که این عقده های روانی فعال می­شوند، آن­قدر قدرت دارند که بتوانند مهار شخصیت خودآگاه ما را موقت به دست بگیرند (هالیس، 2021، ترجمه سعدی، 1402).

خاطرات گذشته

پژوهشهای یونگ تصریح می کند که عقده ­ها مجموعه­ای از هیجانات هستند که نشأت گرفته از ایده­ها، تفکر و تعهدات می­باشد که با یادآوری خاطرات گذشته فعال می­شود که بار هیجانی خاصی را ایجاد می­کند و عملکرد را مختل می­کند و باعث افزایش فشار درونی در فرد می­شود (یونگ، 1963).

در نتیجه باید به عقده­ها توجه کرد و عقده را نمی­توان کامل از بین برد اما می­توان اثرات آن را کم کرد، چرا که عقده­ها دارای انرژی خنثی هستند، اما وقتی حامل بار هیجانی می­شوند روان فرد را در کنترل خود می­گیرند.

Complicated & Complex Systems in Safety Management

در چنین شرایطی تسلط عقده­ ها بر روان حایز اهمیت می­شود که می­تواند آثار زیانباری بر روان فرد بگذارد (مید، 2018). بنابراین یکی از موانع عمده رشد و تحول روان هستند (هالیس، 1998، ترجمه محمدی، 1398).

برای درمان عقده های روانی می توانید به مرکز روانشناسی در غرب تهران مسیر درست مراجعه کنید.

در روانشناسی تحلیلی برای التیام زخمها و آسیب های روانی(عقده ها)،نقش قابل توجهی به سفرقهرمانی داده می شود.

در این میان سفرقهرمانی برای زنان می تواند به التیام زخمهای روانی زنانه نیز کمک کند یا بینجامد، زخمهایی که ریشه در اعماق ناخودآگاه و فرهنگ جامعه دارد(مورداک،2016).

از آنجا که زخمها و آسیب های روانی ناشی از وجود عقده های روانی است و سلامت ذهنی به شرایط عقده های روانی بستگی دارد؛ سفرقهرمانی موجب شفا عقده های روانی در فرد می شود(الیسون و گونالز،2016)

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *