حامی

حامی

حامی
حامی

حامی کهن الگویی است که در حالت آرمانی ، والد بی نقص و پر محبت است ، خلاق ، پرمهر ، دقیق و سرشار از توجه به رشد و پرورش استعدادها و علایق کو.ک ، چنان علاقمند و از خود گذشته نسبت به این زتدگی تازه که در صورت لزوم حاضر است بمیرد تا او بالنده شود(پیرسون ، 1991، ترجمه فرناز فرود).

حامی ها اصولا انسان دوست و مهربان هستند و از کمک به دیگران لذت می برند ولی همیشه نسبت به خودشان این گونه نیستند. از آنجا که نزدیکی و علاقه زیادی به فرزندان و آشنایان خود احساس می کنند، احتمال دارد بصورت ناخودآگاه این اشخاص را به خود، وابسته و متکی نگاه دارند.

این کهن الگو تکامل یافته، با محبت و صفای خود دنیا را پر انگیزه و شاد می کند. در مقابل حامی وامانده و تکامل نیافته (عقده) دچار نوعی وابستگی دوگانه و افراطی شده و کمک به دیگران را بهانه ای برای فرار و انکار مشکلات فردی خود قرار می دهد. حامی در درون شما همواره فرصت انسان بودن و شرافتمندی راستین را بوجود می آورد.

همچنین کهن الگوی حامی برخودار از جنگجوی پیشرفته ، می تواند حد و مرزهای مناسبی برای رفتار کودک ، سازمان و جامعه تعیین کند.این کهن الگو به ایجاد این احساس در مردم که به گروه تعلق دارند و لا ارزش و مورد توجه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *