کهن الگوها, مقالات

درمان اضطراب

درمان اضطراب
درمان اضطراب

درمان اضطراب یکی از مهم ترین مسایل در روانشناسی است . اما شکل گیری اضطراب در روان تحلیلی ناشی از فشار بیش از اندازه از یک کهن الگوها است . در چنین شرایطی شناخت کهن الگوها و استفاده درست از آنها باعث کاهش اضطراب در فرد می شود .

کهن الگوهای یونگی مفهومی از روانشناسی است که به یک ایده جهانی، موروثی، الگوی فکری یا تصویری اشاره دارد که در ناخودآگاه جمعی همه انسان ها وجود دارد.

تصور می شود که همتای روانی غریزه، کهن الگوها اساس بسیاری از مضامین و نمادهای مشترکی هستند که در داستان ها، اسطوره ها و رویاها در فرهنگ ها و جوامع مختلف ظاهر می شوند .

«تصویر اولیه، یا کهن الگو، شخصیتی است – خواه یک شیطان، یک انسان یا یک فرآیند – که دائماً در طول تاریخ تکرار می‌شود و هر جا که خیال خلاقانه آزادانه بیان شود، ظاهر می‌شود.

برخی از نمونه‌های کهن الگو شامل نمونه‌های مادر، کودک، فریبکار، و سیل و غیره است. مفهوم کهن الگوها و ناخودآگاه جمعی اولین بار توسط کارل یونگ، روانپزشک و روانکاو سوئیسی مطرح شد.

از نظر یونگ، کهن الگوها الگوهای فطری فکر و رفتاری هستند که برای تحقق در محیط یک فرد تلاش می کنند. این فرآیند بالفعل شدن بر درجه تشخص یا توسعه هویت منحصر به فرد فرد تأثیر می گذارد.

محمد خرسندی روانشناس یونگی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *