عقده

رشد شخصیت با شناخت عقده

رشد شخصیت با شناخت عقده
رشد شخصیت با شناخت عقده

رشد شخصیت با شناخت عقده می تواند باعث خودشناسی شود ، عقده ها همانطور که یونگ تعریف می کند، ساختاری از روان است که عناصر مشابه احساسی را گرد هم می آورد. هر عقده ای با یک عاطفه متحد می شود و هر عقده با یک هسته معنادار متقابل متحد و سازماندهی می شود .

عقده یک الگوی اصلی از احساسات، خاطرات، ادراکات و آرزوها در ناخودآگاه شخصی است که حول یک موضوع مشترک، مانند قدرت یا موقعیت، سازماندهی شده است .

یونگ تئوری خود را در مورد کمپلکس در طول استفاده از آزمایش تداعی کلمات توسعه داد. یونگ مطالعات انجمن خود را زیر نظر مدیر کلینیک بولر آغاز کرد. توجه یونگ به به اصطلاح خطاها یا اشتباهات جلب شد، جایی که واکنش های آشفته ای نسبت به آزمون وجود داشت .

یونگ به این نتیجه رسید که توجه باید از درون مختل شود، یعنی به اصطلاح اشتباهات در آزمون به دلیل تمایلات ناخودآگاه ظاهر شد که مسیر نیات خودآگاه را مختل کرد، و این تمایلات ناخودآگاه بود که یونگ آنها را “کمپلکس” نامید .

راه اندازی و روش آزمون می تواند به ما در درک مجموعه کمک کند. آزمون دهنده یک لیست 100 کلمه ای و یک کرونومتر دارد. آزمایش کننده کلمه ای را می گوید و آزمون شونده با اولین کلمه ای که به ذهنش می رسد پاسخ می دهد .

تستر با استاپ واچ، زمان سپری شده و هر پاسخ را ثبت می کند. آزمون به مرحله دوم ادامه می یابد. آزمایش کننده همان 100 کلمه را مرور می کند و از آزمون شونده می خواهد که با همان کلمه ای که بار اول گفته شد پاسخ دهد .

آنچه یونگ مشاهده کرد این بود که با برخی کلمات، آزمون‌شونده زمان بیشتری برای پاسخ دادن می‌برد و اغلب همین کلمات محرک بود که آزمون‌شونده نمی‌توانست پاسخ خود را در دور دوم بازتولید کند.

یونگ در نظر گرفت که کلمه محرک باعث ایجاد یک عقده شده است. پس شناخت عقده ها باعث رشد شخصیت می شود . عقده جایگاه مهمی در ناخوداگاه شخصی فرد دارد که نیاز به شناسایی آن داریم .

محمد خرسندی روانشناس یونگی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *