یونگ

روانشناس یونگی

محمد خرسندی روانشناس

روانشناس یونگی

روانشناس یونگی روانشناسی است که بر مفاهیم روانشناسی تحلیلی مسلط باشد . یکی از این افراد محمد خرسندی است که حدود یک دهه است بر روی نظریه یونگ فعالیت و کار می کند.

در این روانشناسی فرد نیازمند دانش اسطوره شناسی و تسلط بر نظریه کارل گوستاو یونگ سویسی است . روانشناسی تحلیلی به دلیل پیچیدگی های که دارد هر فردی به دنبال این نظریه نمی رود اما این نظریه جواب های که فرد در زندگی خود می گردد پاسخهای عمیقی می دهد .

یک روانشناس یونگی باید بر مفاهیمی چون ایگو ، عقده ، کهن الگوها ، فرایند تفرد ، تحلیل خواب ، تکنیک تخیل فعال ، آنیما و آنیموس ، سفر قهرمانی و….. مسلط باشد تا بتواند یک درمانگر یونگی باشد. همین مساله باعث شده تا یادگیری این دانش سخت و پیچیده باشد به همین دلیل هر کسی به سراغ این رویکرد نمی رود.

از سوی دیگر به دلیل فقدان آموزشهای آکادمیک در این حوزه خود معضل بزرگی در ایران است به همین دلیل کسانی که وارد این حوزه می شوند فقط خود براساس مطالعات و ترجمه متون روان تحلیلی خود را مسلط به این رشته از روانشناسی می کنند.

فقدان آموزش لازم

فقدان آموزش های لازم باعث شده عده ای فقط با حفظ کردن کهن الگوهای شخصت بولن و سفر قهرمانی پیرسون بدون هیچ دانش دیگری وارد این عرصه شوند که آسیب های جدی برای استفاده کنندگان از این رویکرد داشته باشند.

یکی دیگر از چالشهای این رویکرد این است برخی افرادی که تحصیلات دانشگاهی ندارند وارد این حوزه شوند که این مساله خود آسیب های جدی به همراه دارد .

من به عنوان یک روانشناسی که در حوزه یونگ فعالیت می کنم تمام دغدغه خودم را اول بر یادگیری اصولی این مفاهیم گذاشتم و سپس آموزش حرفه ای به عتاقمندان این رویکرد بنا کرده ام.

محمد خرسندی روانشناس به روش یونگ

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *