عقده

شفا از عقده

شفا از عقده
شفا از عقده

شفا از عقده زمانی روی می دهد که انرزی عقده به سمت کاهشی بودن در حرکت باشد،

ناخودآگاه شخصی و همچنین ناخودآگاه فردی از تعداد نامشخصی از عقده تشکیل شده است. برای همین توجه به عقده از اهمیت بالایی برخوردارست.

عقده ها ریشه در ناخوداگاه جمعی دارند و مملو از محتوای کهن الگویی هستند که برای درمان عقده ها تشخیص هسته کهن الگویی عقده ها از اهمیت بسیار بالایی برخودار است.

بطور کلی عقده در برابر نیات آگاهانه مقاومت می کند، پس یکی دیگر از راه های شفا عقده آگاهی نسبت به آن است. آگاهی از عقده مقاومت را کاهش می دهد.

می توان گفت عقده مجموعه ای سازمان یافته ناخوداگاه است که از خاطرات، تداعی ها، خیال پردازیها، انتظارات و الگوهای رفتاری یا گرایش ها حول یک عنصر اصلی است که با احساسات قوی همراه است.

تجربیات اولیه رشد

این از تجربیات اولیه رشد ناشی می شود که دارای شخصیت مشکل ساز یا حتی آسیب زا هستند، که حول نیازها و موضوعات حل نشده می چرخد. پس شفای آن می تواند کمک زیادی به بهبود اوضاع روانی فرد داشته باشد.

بطور کلی عقده از زخمهایی که شفا پیدا نکرده است بوجود می آید. هر چقدر زخمها کهنه و قدیمی باشد درمان عقده سخت تر می شود پس بررسی زخمهای فردی مهم است.

اما یونگ متوجه شد هر عقده ، هسته ای غیرشخصی دارد که همانند خاصیت مغناطیسی، اندیشه ها را به خود جذب می کند و پایگاهش در ناخودآگاه جمعی است. او آنها را کهن الگو نامید.

محمد خرسندی رواشناس به روش یونگ

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *