معصوم

معصوم

معصوم
معصوم

معصوم کهن الگویی است که به ما یاد می دهد کی و چه موقع به دیگران اعتماد کنیم و کی و چه موقع به دیگران اعتماد نکنیم. کهن الگوی معصوم اگر سرکوب شود باعث می شود تا فرد به راحتی به دیگران اعتماد نکند. او فکر می کند دیگران قصد تا دارند تا از اعتماد او سواستفاده کنند.

این کهن الگو اولین کهن الگویی است که با آن روبرو می شویم. این کهن الگو مظهر اعتماد به دیگران و جهان است. شخصیت معصوم به کودکی می ماند، که برای انجام کارهای خود محتاج دیگران است. زمانی که با مشکلی روبرو می شود معمولا تلاش خود را افزایش می دهد و سعی می کند ایمان و لیاقت بیشتری از خود نشان دهد. در حقیقت اعتقاد معصوم بر این است که تلاش و کارهای نیک او بالاخره نتایج مثبت و پاداش خواهند داشت.

اما اگر این کهن الگو در فردی به شکل عقده بروز کند باعث شکل گیری عقده زودباوری در او می شود. او فکر می کند همه قابل اعتماد هستند و اصلا نمی تواند بپذیرد که ممکن است دیگران از این اعتماد بیش از اندازه او سواستفاده کنند.

این کهن الگو به ما یاد می دهد در سختترین شرایط امید خود را از دست ندهیم. حفظ امید به انسان این انگیزه را می دهد که خودش را باسازی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *