آرتمیس

کهن الگوی آرتمیس

آرتمیس

کهن الگوی آرتمیس

محمدخرسندی

آرتمیس اسطوره شکار و ماه رقیب و خواهر آپلو دختر زئوس است. دختری با پیراهن کوتاه مسلح به کمان نقره‌ای بود آرتمیس وقتی سه سال سن داشت نزد زئوس رفت و از او خواست تیر و کمان ،سگ شکاری ، پیراهن کوتاه بکارت ابدی و نیز تمام انتخاب ها توسط خودش صورت پذیرد و زئوس هم با تمام درخواست های او موافقت کرد .

آرتمیس تجسم روح مستقل زنانه که زن را قادر می سازد به تمام اهدافش دست یابد . آرتمیس نماینده صفاتی است که توسط جنبش زنان کمال مطلوب تصور می‌شود موفقیت و رقابت، استقلال از مردان و نظرات مردانه و نگرانی برای زنان قربانی و ضعیف و جو جوانان .

آرتمیس تیرانداز در مقام الهه شکار به دنبال شکار برگزیده آش می‌توانست هرهدفی را بسیار دور یا نزدیک نشانه بگیرد و می‌توانست بداند که تیر هایش بدون خطا به هدفشان می رسد .

کهن الگوی آرتمیس به زنان توانایی فطری می بخشد تا به شدت بر هر آنچه بی برایشان از اهمیت برخوردار است متمرکز شوند و به وسیله نیازهای دیگران یا رقابت با دیگران از مسیر خود منحرف نشوند به هر حال رقابت هیجان شکاررا دراوبالا میبرد تمرکز بر هدف و پشتکار با وجود موانع مسیر یا گریزان بودن شکار ویژگی های آرتمیس هستند که منجر به موفقیت و دستیابی به آن می‌شود این کهن الگو ضربه زدن به هدفی را که فرد برگزیده امکان پذیر می نماید ؟(بولن ترجمه غلامرضا آذری ۱۳۹۵).

کهن الگوی باکره

در مقام کهن الگوی باکره خود در برابر عاشق شدن مصون است به همین دلیل به راحتی از خودش می تواند مراقبت کند آنها افرادی هستند که حتی بدون مرد احساس کامل بودن می کنند برای زنان مثل خواهر می ماند و از زنان ضعیف حمایت می کنند اگر ازدواج کنند فرزند دختر را ترجیح می دهند به همسر خود به خاطر موفقیت های کاری حسادت میکنند و به دنبال احقاق حقوق زنان و راه اندازی جنبش های فمینیستی هستند و خود را محافظ محیط زیست و حامی آن می‌داند برای همین کمپین های پاکسازی محیط زیست راه می‌اندازد. استاد سفر های ارزان قیمت در دل طبیعت است.

اگر این کهن الگو به شکل عقده در کسی وجود داشته باشد فردی لجباز، کله شق ، یک دنده و عصبانی است اگر مادرش فردی ضعیف باشد تبدیل به مادرِمادر میشود. او فردی است که  تا رسیدن به اهداف خود دست از تلاش کردن بر نمی دارد آنها افرادی هستند که در زندگی برای خود آرمان دارند از تحقیر شدن توسط مردان عصبانی می شود دارای فاصله عاطفی است چون روی اهداف خود متمرکز می شود به طور کلی می‌توان گفت یک زن آرتمیس ای دارای استقلال ، پر انرژی و دارای یک من قوی است نیازی به تایید کردن از مردان برای خود نمی بیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *