آپولو

کهن الگوی آپولو

کهن الگوی آپلو

کهن الگوی آپولو

کهن الگوی آپولو پسر محبوب زئوس و برادر دوقلوی آرتمیس است آپلو مظهر جنبه ای از شخصیت ماست که خواهان تعاریف روشن است و تمایل دارد در یک مهارت تجربه پیدا کند فرد آپولوئی تا بع نظم دستورالعمل و قوانین است که خود را موظف می‌کند تا فردی منظم و با انضباط باشد آپولو می‌توانست به روشنی از فاصله دور ببیند و جزئیات زندگی را با دیدگاه کلی مشاهده کند و می‌توانست هدفی را نشانه بگیرد و باکمان و تیر هایش به آن ضربه بزند و یا با موسیقی خود هارمونی ایجاد کند در مقام یک کهن الگو آپولو مظهربه نظم و هماهنگی به آدم می‌دهد و ترجیح می‌دهد به جای نگریستن به آنچه زیربنای ظواهر است به ظاهر امور نگاه کند و الگوی آپولو بیش از احساس از تفکر بیش از نزدیکی از دوری و بیش از شهود ذهنی از سنجش عینی جانبداری می کند ذهنی و منطقی است به و به آسانی با واقعیت عینی ارتباط برقرار می‌کند و قوانین علت و معلولی را به زور تجربه و سرزنش های والدین نمی آموزد بلکه اصولی هستند که به نظر می رسد ذهن آپلو از آغاز برای آن برنامه ریزی شده است( بولن ترجمه ملیحه وفاآذر ۱۳۹۵ ).

اگر کهن الگوی آپولو به شکل آگاهی در فرد بروز کند فردی قانونمند است که از افراط و تفریط پرهیز می کند او قاطع و تمام اعمال خود را سنجیده بررسی و اجرا می کند. فردی آینده نگر و واقع بین است.

اما اگر آپولو به شکل عقده در فردی بروز کند باعث می شود تا به فرد شکاک و کنترل گر تبدیل شود و از لحاظ عاطفی خشک و از لحظات زندگی خود لذت نمی برد. فرد آپولویی برای متعادل کردن خود نیاز دارد تا کهن الگوی دیونوسوس را در خود فعال کند.

ایزد آپولو

بعد از زئوس کهن الگوی آپولو مهمترین ایزد یونان بود ایزد خورشید هنر (به ویژه موسیقی )پیشگویی و تیراندازی بود او قانون‌گذاری و مجازات کننده خطاها بود حامی طلب که می‌توانست بیماری های مسری را نیز رواج دهد و محافظ چوپانها بود آپولو به عنوان ایزد پاک مقدس و پاک کننده شناخته می‌شود و صفاتی نظیر مهمترین نماد خورشید بود همچنین مجازاتهای او می‌توانست بی رحمانه باشد و می‌توانست به نحوه انتقام جویانه عمل کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *