معصوم

کهن الگوی معصومیت

کهن الگوی معصومیت

بررسی­های لی نشان می­دهد که  ویژگیهای کهن الگوی معصوم با خوش­بینی، خلوص و خوبی است. علی­رغم اینکه اغلب به دلیل سادگی نادیده گرفته می­شود،

معصوم یکی از مهم­ترین کهن الگوها برای درک شدن و درک کردن است، زیرا نمایانگر چنین جنبه اساسی از طبیعت انسان است.

افرادی که تجسم این کهن الگو هستند اغلب به عنوان افراد ساده­لوح، کودکانه یا حتی احمق تلقی می­شوند. اما آن­ها همچنین تمایل دارند با قلبی بزرگ و با نیت خوب باشند.

آن­ها اغلب مظهر حس واقعی شگفتی و هیبت نسبت به دنیای اطراف خود هستند. آن­ها مجذوب زیبایی و پیچیدگی زندگی هستند، اما به نظر می­رسد ساده ­ترین لذت­ها به همان اندازه شادی را نشان می دهند.

درک کهن الگوی معصوم می­تواند به ما کمک کند تا خود و دیگران را بهتر درک کنیم. این راهی برای درک عمیق­تر زیبایی و پیچیدگی طبیعت انسان است (اَن لی، 2022).

فعال بودن خوش بینی

همچنین اگر به سادگی، خوش­بینی و در کل به دنبال خوشبختی هستید و برای آن ارزش قائل هستید، کهن الگوی معصوم در شما فعال است.

افراد معصوم به دنبال انجام کارها به روش صحیح و درست آن هستند، آن­ها عاری از فساد و نفوذ برای ایجاد هماهنگی در زندگی خود و اطرافیانشان تلاش می­کنند.

این افراد به طور کلی مثبت ­اندیشی را ترجیح می­دهند. خواسته اصلی آنان این که باید بهشت را تجربه کرد و برای آن هر کاری که لازم است باید انجام داد.

هدف آن­ها شاد بودن و از این می­ترسند که شاید کار اشتباهی را انجام دهند که موجب مجازات شود. پس برای آن استراتژی دارند که این استراتژی این است: کارها را با ایمان و خوش­بینی درست انجام بدهید.

سادگی

به طور کلی می­توان گفت که کهن الگوی معصوم جوهر خلوص، سادگی و خوبی را در خود جای داده است. این کهن الگو به شدت به سادگی تمایل دارد. کهن الگوی کودک معصوم اغلب با خلوص نیت­شان، نگاه دست نخورده­شان به جهان و ساده­ لوحی خاصی که ناشی از فقدان تجربه دنیوی است تعریف می­شود.

این افراد تمایل دارند جهان را از دریچه شگفتی و کنجکاوی ببینند. می­توان گفت معصوم می­خواهد از مواجهه با ظلم و سختی دنیای اطرافش رها بماند. آن­ها نمی­خواهند هیچ ارتباطی با منفی ­بافی یا سختی داشته باشند و در عوض ترجیح می­دهند بی­خبر بمانند یا وانمود می­کنند که بی­ خبر هستند.

کهن الگوی معصوم فقط می­خواهد شاد باشد، آن­ها می­توانند با علاقه زمانی که به یاد بیاورند که شادترین زمان خود بوده­ اند و می­خواهند دایما به آن زمان برگردند.

همچنین معصوم می­خواهد همه­چیز در اطرافش خوب باشد. معصوم سعی می­کند که همه ­جا خوبی را ببیند.

معصوم به انجام کارهای خوب اهمیت می­دهد و اطمینان حاصل می­کند که دیگران نیز هر زمان که ممکن است کارهای خوب انجام دهند.

شرایط اعتماد کردن

کهن الگوی معصوم آن بخش از وجود ماست که به زندگی، خودمان آدم­ها دیگر اعتماد دارد و آن بخشی است که حتی وقتی شرایط و ظاهر ناممکن می­نامید، ایمان و امید دارد.

آن بخشی از ماست که برای هرچه امیدش را داریم، ایمان را حفظ می­کند. همچنین آن بخشی است که این اجازه را به ما می­دهد به دیگران آمد اعتماد کنیم از آن­ها بیاموزیم و در نتیجه برای یادگیری مهارت­های ضروری زندگی و کار بسیار مهم است.

ضرب­المثل معروف خواستن توانستن است از کودک معصوم درون ما شکل گرفته است. یا درباره­ی چیزهایی که در زندگی می­خواهد رویابافی و خیال­بافی می­کند.

و در مورد کهن الگوی کودک معصوم از نظر یونگ نشان­ دهنده­ ی نقطه ­ی عطف مهمی در مسیر فردیت است. کهن الگوی معصوم اجازه می­دهد تا فرد ارتباط خود را با تاریخ خودش حفظ کند و در عین حال تجربیات و وقایع دوران کودکی را به یاد آورد.

شروع رشد فردی

همچنین کهن الگوی معصوم این امکان را می­دهد تا پتانسیل آینده یک فرد و تکامل دستی او را پیش­بینی کرد. این کهن الگو گفت نقطه­ ی شروع رشد هر فرد است و همچنین جنبه معصومان­های از ماست که آرزوی اولیه او را مشخص می­کند (پیرسون، 1991، ترجمه فرود، 1394).

به نظر می­رسد بی­گناهان به دنیا اعتماد ذاتی دارند و به خوبی مردم اعتقاد دارند. چشم­انداز شاد آن­ها می­تواند مسری باشد، همان­طور که احساس شگفتی و شادی آن­ها می­تواند مسری باشد.

کهن الگوهای بی­گناه همچنین دارای یک کد اخلاقی قوی هستند و با میل به انجام آنچه درست است انگیزه دارند.

با احساس عمیق همدلی، اغلب قادرند با دیگران در سطح عمیقی ارتباط برقرار کنند، زیرا خود به ندرت مشخص می­شود.

صداقت و صداقت آن­ها به این معنی است که آن­ها از صمیم قلب با دیگران ارتباط برقرار می­کنند، نه از طریق نفس. آن­ها همچنین به احتمال زیاد خلاق و تخیلی هستند و تحت تأثیر بدبینی که اکثر بزرگسالان تمایل دارند – تا حدی – در حین کاوش در دنیای اطرافمان به آن دست پیدا کنند، نیستند (آن لی، 2022).

برقراری با کودک درون

بررسی های پیرسون نشان می دهد معصومیت و هوی و هوس دو ویژگی هستند که به ما کمک می­کند تا با کودک درون خود ارتباط برقرار کنیم، زمانی که حضور داریم، دنیا را از چشم یک کودک سرشار از کنجکاوی و شگفتی تجربه می­کنیم و فردیت ما تحریک می­شود.

معصومیت یکی از اولین ویژگی­هایی است که ما با مفهوم کودک یکی می­دانیم. جنبه معصومانه کهن الگوی کودک هم ساده­ لوحانه و هم بازیگوش است. آن­هایی که این جنبه از کهن الگوی کودک را دارند، خود را معمولاً ساده­لوح، نگرش بی­دغدغه و توانایی آسان اعتماد کردن به دیگران توصیف می­کند. شخصیت­هایی چون سیندرلا و سفیدبرفی چنین معصومیتی کودکانه را به تصویر می­کشند.

امنیت و حفاظت

این کهن الگو مشتاق است به جایی برود که بقا، حفاظت و امنیت او را تضمین کند. کودک معصوم به چیزی جز شاد بودن و احساس امنیت در محیط اطرافش فکر نمی­کند، اما متوجه نمی­شود که چرا همیشه امکان­پذیر نیست.

علی­رغم تمام تلاش­هایی که می­کند شادی و امنیت دائمی باشد. کودک معصوم توانایی به اشتراک­گذاری خوش­بینی را با اطرافیان خود دارد و او به آن­ها یاد می­دهد که در مواقع سختی سرشان را بالا نگه دارند و به آینده خوش­بین باشند.

به طوری که می­توان گفت کهن الگوی معصوم، کهن الگویی است که نسبت به خود معصومیت دارد. زندگی می­کند تا دیگران را راضی کند شاد باشد. او از چیزهای بدی که در اطرافش می­گذرد غافل است.

یکی از انیمیشن­های محبوب این روزها کارتون باب اسفنجی است. باب اسفنجی مصداق کهن الگوی کودک معصوم است، او بسیار شاد و بی­گناه است و اعتقاد دارد همه او را دوست دارند و به همه اعتماد می­کند.

باب اسفنجی یک شخصیت ساده­لوح و معصوم است، او همچنین به همکارش آن­قدر اعتماد دارد که حاضر است حتی برای نفس کشیدنش هم به او پول بپردازد.

The Innocent Archetype: Raw, Untapped, and Unapologetic

خوش باوری

وقتی این کهن الگو در روان به دستی شکل نگرفته است به جای اعتماد به سراغ خوش ­باوری می­روید. خوش­باور، کسی است که وظیفه فکر کردن ندارد و هیچ مسئولیتی بر عهده او نیست.

معصومی که رشد کرده باشد، در بهترین حالت هر تلاش تازه­ای را با مقداری معصومیت صاف و ساده و خوش­بینی و هیجان آغاز می­کند.

سفر معصوم در روایت­ها به نوعی آرمان شهر محیطی است ایمن، مطمئن، آرام و پرمحبت آغاز می­شود.

اما ناگهان از آن محیط بیرون رانده و وارد جهانی می­شود که مورد قضاوت قرار می­گیرد، مکانی که آن تبعیض­های ناعادلانه وجود دارد و خشونت شایع است و توهم فرد می­باشد، معصوم درون تک­تک ما می­ماند که اگر آن باغ ایمن در جایی یا زمانی ممکن بوده است، حتی اگر شخصاً تجربه آن را به یاد نداشته باشیم.

باز هم امکان دارد توسط شخص و در جایی از نو آفریده شود. معصوم درون ما چه فعال باشد چه خفته، خاطره نخستینی دارد مبتنی بر این­که زندگی می­تواند از این که هست، بهتر باشد.

هنگامی که در ابتدا معصومیت را تجربه کردید، به آن دلیل بود که فقط همین تجربه در دسترس بود. بازگشت به معصومیت موضوعی دیگر است. اکنون ما در جهانی که گزینه­های متعددی را ارائه می­دهد، یک گزینه را انتخاب می­کنیم.

به همین دلیل معصوم هم در ابتدای سفر است و هم در انتهای آن در اعماق وجودمان هر یک از ما برانگیخته می­شویم دست به سفر بزنیم تا دقیقاً همان جهانی را بیابیم یا بیافرینیم که در سطحی می­دانیم ممکن است دوباره آن را ببینیم.

در پایان، معصوم فرزندی خواهیم بود که گستره کامل تجارب زندگی را می­شناسیم و برمی­گزینیم. جهانی مسالمت­آمیز و مساوی­طلب بیافرینیم که در آن همه موجودات را می­توان شناخت، محترم شمرد و صاحب اختیار کرد (پیرسون، 1991، ترجمه فرناز فرود، 1394).

کی اعتماد کنیم

در نهایت کهن الگوی کودک معصوم به ما یاد می­دهد آنجایی که نمی­دانیم چه پیش خواهد آمد، باید اعتماد کنیم. اما این کهن الگو نقش ویژه­ای هم در برند دارد، کهن الگوی معصوم جوهر خلوص، سادگی و خوبی را در خود جای داده است. این کهن الگو که اغلب از دریچه بازاریابی برند مشاهده می­شود، نشان­دهنده جستجوی آرمان­گرایانه یک برند برای کمال است، که از پیچیدگی­های جهان آلوده نشده است. به این ترتیب، ارتباطات عاطفی قوی با مصرف­کنندگانی که مشتاق احساسات نوستالژیک ایمنی، اعتماد و امید هستند، برمی­انگیزد (بریتو]، 2023).

هنگام طراحی برای کهن الگوی معصوم، مهم است که از رنگ­های روشن و شاد استفاده کنید که حس مثبت و شادی را منتقل می­کند. پاستیل­های ملایم و سایه­های روشن معمولاً برای ایجاد یک اثر آرام­بخش استفاده می­شوند. عناصر بصری باید ساده و بدون پیچیدگی، با خطوط تمیز و حداقل استفاده از تایپوگرافی باشد. لوگوها و برندسازی باید با تمرکز بر سادگی و وضوح به راحتی قابل تشخیص و به یاد ماندنی باشند (ونتزل، 2023).

دکتر محمد خرسندی روانشناس- مرکز روانشناسی غرب تهران

 

[1] Annelee

[2] Brito

[3] Orphan Archetype Child

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *