پرسفون

کهن الگوی پرسفون

روانشناسی-اهمال کاری

کهن الگوی پرسفون

پرسفون و دیمیتر نماینگر الگوی رایج مادر و دختر هستند،که در آن دختر برای ایجاد نمودن مفهومی مستقل درباره ی خودش بسیار به مادر نزدیک است.شعار این رابطه این است مادر بهترین را می داند.پرسفون نمایانگر الگوی انعطاف پذیری در فرد است.پذیرندگی کهن الگوی پرسفون کیفیتی است که بسیاری زنان باید آن را پرورش دهند.(بولن1989،ترجمه غلامرضا آذری).

وقتی این کهن الگو در فردی بروز می کند او آمادگی تغییر و پذیرش تحولات نوین را دارد.او به راحتی خودش را برای دگرگونی در مسیر رشد قرار می دهد.پرسفون توانایی درک رویاها دارد او قصه پرداز خوبی است که به راحتی با اسطوره ها ارتباط برقرار می کند.پرسفون از زندگی و شرایط خود راضی است.

پرسفون مظهر دوشیزگی، بهار، پذیرش و دگرگونی و نماد اضطراب جدایی از مادر، و یا بطور کلی اضطراب جدایی از زندگی قبلی به یک زندگی جدید است. از دیدگاه روانشناسی شخصیت پرسفون بدلیل سفر به دنیای زیرین، عمیق بوده و می تواند به سطوح بالای خودآگاهی دست یابد.
پرسفون دو جنبه متفاوت دارد. دختر خامی که در مرحله اول زندگی است، تمایلی به فاعل بودن ندارد، احساس مسؤولیت نمی کند و کارهای خود را جدی نمی گیرد، یا زنی که راه سازگاری با تجربیات و رشد یافتن را بلد است. زن در مرحله پرسفون جوان همچون زیبای خفته یا سپید برفی است. نسبت به جنسیت خویش در خواب و بی هوشی است و منتظر است شهزاده اش از راه برسد و او را از خواب بیدار کند.

عقده در پرسفون

اگر کهن الگوی پرسفون در کسی به خوبی رشد نکند می تواند تبدیل به عقده شود.او فردی وابسته و منفعل است که از پذیرش مسولیتهای خود شانه خالی می کند.زن پرسفونی همواره منتظر شاهزاده سوار بر اسب است.او همواره خودش را از دیگران متوقع و طلبکار می داند .

می تواند زیبا باشد اما فاقد شور جنسی است.به راحتی از این شاخه به آن شاخه می پرد.همیشه تحصیل می کند بی آنکه از مزایای آن بهره مند شود.به خوبی به دیگران إحساس گناه می دهد.همچنین توانایی نه گفتن به دیگران را ندارد و سعی می کند کاری کند که دیگران از دستش ناراحت و دلگیر نشوند.

دنیای زیرین

پرسفون زمانی که توسط هادس به دنیای زیرین به اجبار برده می شود دچار تحولی عمیق می شود که در نهایت تبدیل به ملکه دنیای زیرین می شود. سفری که هر زنی برای رسیدن به هویت زنانگی خودش باید طی کند.
بدلیل سفری که به دنیای زیرین داشته از ناخودآگاه یا درونیات قوی برخوردار است و حس ششم و قدرت خیالپردازی خوبی دارد. زنان پرسفون ممکن است از نظر ذهنی و روانی افرادی با استعداد باشند، اما از بیماریهای روانی مانند افسردگی یا اضطراب و یا گرسنگی روانی رنج ببرند.
این افراد زیبا، ناز، دوست داشتنی، آرام و ملایم هستند. به رنگ صورتی کم رنگ بسیار علاقه دارند. بسیار آرام و انعطاف پذیر هستند و در هر جمعی که قرار می گیرند از خودشان نظری ندارند و همانطوری می شوند که بقیه دوست دارند. عاشق فالگیری، داستانهای عاشقانه، رمان و صفحه حوادث هستند. عاشق هر نوع فالی هستند،

فال قهوه و تاروت و خلاصه هر فالی که وجود داشته باشه، به طالع بینی و کف بینی هم اعتقاد دارند، توانایی گریه کردن به صورت مستمر و بی پایان را دارند، به راحتی می توانند ساعتهای متمادی(حتی هفته ها) یکسره گریه کنند و بیشتر وقتها حتی دلیل گریه کردنشان را هم نمی دانند، فقط دلشان می خواهد گریه کنند. از مد پیروی می کنند، مارک باز هستند و دوست دارند که همیشه لباسشان و یا کیف و کفش و سایر وسایلی که استفاده می کنند مارک به خصوصی باشد. اهل تعهد دادن نیستند.
بسیار اهل از این شاخه به آن شاخه پریدن هستند و خودشان هم نمی دانند که دوست دارند چه کاری را انجام دهند و نه در نهایت هیچ کاری را به اتمام نمی رسانند. فقط در یک مورد می توان گفت که کاری را به سرانجام می رسانند که فشار مادرشان و یا همسرشان پشتشان باشد و یا به خاطر پول هنگفتی که داده اند مجبور شوند آن را به اتمام برسانند و گرنه خودشان دلشان نمی خواهد و با میل و رغبت آن را انجام نمی دهند.
کسانی که این تیپ شخصیتی را دارند معمولا از پذیرش مسؤولیت فراری هستند و حاضر نیستند مسؤولیت هیچ چیز و هیچ کاری را قبول کنند.

این موضوع حتی در مورد مسائل شخصی شان هم صادق است یعنی حتی مسؤولیت انتخاب لباس، انتخاب غذا در رستوران، انتخاب رشته، انتخاب شغل، انتخاب همسر و … در راستای اینکه مسؤولیت پذیر نیستند، حتی نمی خواهند که مسؤولیت انتخابشان را قبول کنند. آدمهای نرم و انعطاف پذیری هستند، پس اصلا انتخابی هم نمی کنند، در نتیجه دیگران به جای آنها تصمیم می گیرند و انتخاب می کنند، مثل خمیر بازی که در دست به شکلهای مختلف درمی آید.

پرسفون کهن الگویی شهودی است که در داستانهایی خانم استس در کتاب زنانی  که با گرگها می رقصند به تصویر کشیده شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *